Pro média
Kontakt pro média
Tiskové zprávy
3. listopadu 2022
V Praze se sešli zástupci velkých bytových družstev – řeší digitalizaci správy, úspory energií i podmínky k výstavbě
Konference FÓRUM BD 2022 3.-4.11.
V bytovém družstevnictví v České republice to vře. Více než sto zástupců družstev a jejich partnerů se sešlo dnes v Praze na konferenci FÓRUM BD 2022. Poptávka po družstevních bytech strmě stoupla, jejich nedostatek ale nelze řešit ze dne na den. Navíc bohužel chybí stále podpora státu. Především rodiny s dětmi, které nedosáhnou na hypotéky si teď pokládají otázku bydlení ještě intenzivněji. Mezi hlavní témata podzimní konference, která potrvá až do zítřka, patří také úspory energií a digitalizace správy bytových domů. Stát ústy ministra pro místní rozvoj deklaroval, že má zájem situaci řešit. Loni postavili stavbaři jen v Praze 9 800 družstevních bytů, pět let před tím 5000, ani tento nárůst ale nestačí. V České republice dnes žije v družstevních či družstvy spravovaných bytech více než dva a půl milionu obyvatel.
Konferenci otevřel ve čtvrtek 3. listopadu ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Dostupnost bydlení je jedno z klíčových témat. Nemůžeme vrátit čas, ale budoucnost by měla být o větší spolupráci. Družstevní bydlení hraje významnou roli a doba ukazuje, že bude stále významnější. Věřím, že město i stát by měli mít možnost víc vstupovat třeba právě prostřednictvím poskytnutí pozemků do této oblasti. Díky tomu se dostaneme na větší podporu bydlení,“ upřesnil Ivan Bartoš. V průběhu večera předá ministr dvanáct ocenění v kategoriích inovace roku, partner roku, osobnost roku a projekt roku i zvláštní cenu médií. Oceněné nominovala sama bytová družstva za jejich přínos družstevní výstavbě.
Družstevníci řeší efektivní digitalizaci i strmý nárůst energií
Zástupci velkých bytových družstev poukazují dlouhodobě na špatnou legislativu, která družstevní výstavbu brzdí. Družstevníci dnes také diskutovali o digitální správě, která se daří nastavovat zatím pomalu, protože ji lidé nedůvěřují. Česká společnost pro rozvoj bydlení už ale řešení chystá. „Cílíme na legislativní změny v těch směrech, které dnes brání další digitalizaci a automatizaci zpracování dat o správě a provozu bytových domů, příkladem budiž nemožnost zřízení služby „hlídacího psa“ pro SVJ nebo vlastnoruční podpis na hlasování mimo shromáždění,“ říká Martin Kroh předseda České společnosti pro rozvoj bydlení.
V pátek bude pokračovat konference tématem úspory narůstajících energií a řešení, jak co nejvíce ušetřit. Diskuse bude o tepelných čerpadlech, dodávkách plynu, elektřiny, tepla i vody.
Spolupořadateli konference jsou Česká společnost pro rozvoj bydlení (ČSRB), Svaz českých a moravských bytových družstev (SČMBD) a Družstevní marketingové sdružení česká republika (DMS ČR) za podpory Sdružení nájemníků (SON ČR).
Kontakt pro bližší informace:
Hana Tietze
602 349 483, hana.tietze@email.cz
22. února 2022
Konference Fórum BD 2022 se zaměří na dostupnost bydlení, trendy v bydlení, vývoj cen i úsporu energií a digitalizaci správy
Přípravy na 4. ročník konference Fórum BD 2022 začaly. Ve dnech 3. a 4. listopadu 2022 se bude konat již tradiční setkání, které je určené především předsedům a ředitelům velkých bytových družstev a jejich obchodním partnerům. Diskutovat tentokrát budou o aktuálních trendech v bydlení a jeho dostupnosti ve světle aktuálního vývoje cen bytů. Mezi další témata bude patřit také úspora energií, změny v legislativě a digitalizace správy bytových domů.
Program bude poprvé rozdělený do dvou sálů. V každém budou probíhat prezentace a diskuse k různým tématům. „Už v minulých ročnících jsme se přesvědčili, že setkání velkých bytových družstev pomáhá k jejich dalšímu rozvoji. Hovořilo se o zajímavých obchodních příležitostech, vyměnili jsme si užitečné know-how a získali nové kontakty. Bytová družstva v ČR vlastní nebo spravují více než milion bytových jednotek, a to rozhodně není málo. Bytová družstva mají určitě co nabídnout jak ve směru větší dostupnosti bydlení, tak také pokud jde o moderní a efektivní správu bytových domů,“ říká Martin Kroh, předseda České společnosti pro rozvoj bydlení.
Spolupořadateli konference jsou Česká společnost pro rozvoj bydlení (ČSRB), Svaz českých a moravských bytových družstev (SČMBD) a Družstevní marketingové sdružení česká republika (DMS ČR) za podpory Sdružení nájemníků (SON ČR).
5. listopadu 2020
Konference družstevníků ukázala problém – dotkne se každého, kdo letos koupil byt
Již v lednu budou někteří majitelé družstevních i vlastnických bytů možná překvapení. Zásadně se totiž změnila pravidla na rozúčtování energií v bytech. Ty totiž zaplatí nový majitel za celý rok, přesto, že byt v přechozím roce ani nevlastnil! Že se změny dotknou lidí už od ledna ukázala diskuse v rámci online konference eFÓRUM BD 2020, kterou v úterý a ve středu pořádala Česká společnost pro rozvoj bydlení spolu se Svazem českých a moravských bytových družstev a Družstevním marketingovým sdružením Česká republika.
V úterý 3. a ve středu 4. listopadu se konal druhý ročník konference, na kterou se připojilo více než osm desítek odborníků z oblasti bydlení z celé České republiky. Během dvou dnů nabídla osm tematických bloků a na třicet vystupujících panelistů. Ti se také shodli, že pravidla pro rozúčtování energií platí nově již od 1. července letošního roku, v platbách za energie se tedy odrazí již v roce 2021. „Pravidla jsou nově nastavená tak, že pokud jste majitelem bytu či družstevního podílu k určitému datu, zaplatíte za energie částku za celý rok i přesto, že jste byt koupili třeba v září a bydlíte v něm pouze tři měsíce. Dosavadní rozúčtovací praxe a většina smluv mezi prodávajícími a kupujícími totiž se změnou pravděpodobně nepočítala,“ vysvětluje Martin Kroh, předseda České společnosti pro bydlení.
Změny připravuje také Evropská unie, která připravila novou směrnici o sledování a měření spotřeb tepla a teplé vody, včetně povinnosti informovat častěji konečného spotřebitele o spotřebě. Zástupci bytových domů se tak musí rozhodnout, jak energie měřit, jak je průběžně vyhodnocovat a jak zajistit co nejefektivněji přenos informací vlastníkovi bytové jednotky či nájemci bytu.
Aktuální témata – dopady Covid-19, fenomén homeoffice i elektromobilita
Jedním z hlavních témat byly také dopady pandemie Koronaviru na bydlení a správu domů. Odborníci diskutovali o nových technologiích, jak zajistit bezpečí obyvatel domů od vstupu až po jejich byt. Diskutovali také o novém fenoménu homeoffice a problematice efektivního připojení k internetu v době, kdy větší množství lidí pracuje z domova. Novým tématem v oblasti bydlení je také elektromobilita. Počet elektromobilů zaparkovaných v garážích bytových domů stoupá. Praxe ale ukazuje, že domy nemají kapacitu, rozvody sítí ani pravidla pro rozdělení nákladů souvisejících s jejich dobíjením. Společenství, družstva i jejich správci tak už dnes čelí úskalím spojeným se sdílením souvisejících nákladů nejen spotřeby samotné elektrické energie, ale také s eliminací bezpečnostních rizik parkování elektromobilů v bytovém domě z pohledu hasičů.
Odborníci se také shodli na tom, že cesta k levnějšímu bydlení je reálná ve spolupráci s obcemi. Příklady úspěšných družstevních projektů z Dobrušky, Pelhřimova nebo připravovaného Valašského Meziříčí ukazují, že to může být velkým přínosem pro ty, kteří chtějí bydlet. Zájem Jeseníka a dalších obcí naznačuje růst zájmu o segment družstevní bytové výstavby. A váhání Prahy? „Pro laika nepochopitelné! Naše vize je správná – s trochou dobré vůli dokážeme pro Pražany stavět stovky bytů ročně za 60 až 65 tisíc korun za metr čtvereční. K bytům by se tak mohli dostat i mladé rodiny, senioři nebo lidé, kteří nedosáhnou na hypotéky,“ upřesňuje Martin Kroh a dodává: „Další váhání je pro současnou reprezentaci neomluvitelným hazardem s důvěrou Pražanů, rozpačitě se rozhlížejících po dostupném bydlení. Všichni koaliční partneři totiž podporu družstevního bydlení před volbami slibovali! A zdá se, že skutek utekl…?“
eFórumBD 2020 byl druhý ročník setkání předsedů a ředitelů velkých bytových družstev, která společně spravují milion bytů v České republice. Poprvé se bude konala ve dnech 3. a 4. listopadu 2020 formou vzdáleného připojení v reakci na současná proticovidová opatření.
Akci se konala za podpory Sdružení nájemníků České republiky.
21. října 2020
Covid paralyzoval správy bytových domů – řeší teď hygienu a dostatečné připojení k internetu
Konference FÓRUM BD 2020 se bude konat online
Pandemie onemocnění Covid-19 se dotýká společného bydlení v družstevních i soukromých domech. Správci domů řeší především problematiku hygieny a internetového připojení, které je nedostatečné. Čeká je také dodržení nové směrnice EU o měření tepla a řešení problematiky dobíjení elektromobilů v domech. Témata bydlení, družstevní výstavby a správy se stane hlavním tématem předsedů a ředitelů největších bytových družstev v České republice, kteří se začátkem listopadu propojí online, aby společně našli řešení aktuálních otázek. Ve dnech 3. a 4. listopadu 2020 totiž pořádá Česká společnost pro bydlení konferenci eFÓRUM BD 2020. Družstva pokrývají třetinu bytového fondu České republiky a vlastní nebo spravují milion bytů u nás.
Hlavním tématem odborníků budou dopady pandemie Koronaviru na bydlení a správu domů. Jejich obyvatelé volají po opatřeních, které je ochrání ve společných prostorách. „Lze projít domem s rukama v kapsách a ničeho se nedotknout? To je otázka, kterou teď slyšíme nejčastěji. Jsme schopní si s tím poradit, ale je potřeba zajistit potřebné technologie tak, aby obyvatel domu od vstupu, přes ovládání výtahu nebo vjezdu do garáže nemusel na nic sáhnout. Antivirově se dá na delší dobu ošetřit zábradlí, vstupní dveře, poštovní schránky, interiéry schodišť i různá madla,“ upřesňuje Martin Kroh, předseda České společnosti pro bydlení. V domech bude také potřeba řešit přístupové systémy do domu například kvůli donášce jídla, nebo řešení havárie v bytě u pozitivně testovaného člověka.
Nový fenomén – homeoffice
Vrásky na čele přidělává správcům bytů také zvýšený počet lidí pracujících z domova. „Pod tíhou různých konferencí, výuk, seminářů a přednášek původní připojení internetu v domě nestíhá. I to je jedno z témat, které chceme řešit s odborníky na listopadové konferenci eFÓRUM BD, jak navýšit kapacitu, aby všichni obyvatelé domů byli spokojení,“ říká Martin Kroh. Obyvatelé domů řeší také malé prostory v bytech, kde najednou potřebují pracovat až čtyři členové domácnosti najednou. Problematika covidu tak přerůstá do developmentu. Zpět se tak možná vrátí potřeba společenských místností v domě, která může sloužit například jako sdílená kancelář s připojením na internet.
Směrnice EU – bytové domy čeká nové měření spotřeby tepla už od ledna 2022, jsou připravené?
Evropská směrnice klade nové nároky na sledování a měření spotřeb tepla a teplé vody v bytových domech, ale také povinnost častějšího informování konečných spotřebitelů o spotřebě. Zástupci bytových domů se tak musí rozhodnout, jak energie měřit, jak je průběžně vyhodnocovat a jak zajistit co nejefektivněji přenos informací vlastníkovi bytové jednotky či nájemci bytu. „Když bude obyvatel bytu znát, jakou má spotřebu tepla a teplé vody, bude se podle toho chovat. Musíme ale vyřešit, jak inovovat technologie, aby vše mohlo fungovat. Je již potřeba to začít řešit. Pracujeme na systému, který to bude umět,“ říká Jan Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.
Důležitým faktorem budou i termíny pro splnění nových povinností, resp. jejich promítnutí do české legislativy. Ta evropská totiž počítá s počátkem změn už od ledna 2022, a poslední technické úpravy musí proběhnout do 31. prosince 2026. A to pro technologie, které pracují v zásadě s pěti až desetiletou životností. Je třeba proto plánovat už nyní.
Roste zájem o elektromobily – kde je ale nabíjet?
Elektromobilita je celoevropský podporovaným hitem, stávající společné garáže domů, ale zatím nejsou na tento trend připraveny ve velkém. „Už dnes je běžně v bytových domech čtyři až pět elektromobilů, praxe ale ukazuje, že víc jich není možné ve společných garážích dobíjet. Správce domů čekají úskalí spojená se sdílením souvisejících nákladů nejen spotřeby samotné elektrické energie, ale je potřeba řešit také bezpečnost elektromobilů pro bytový dům,“ upřesňuje Martin Kroh.
Konference FÓRUM BD 2020 chce také otevřít otázku podpory družstevního bydlení. Organizátoři vidí cestu ve spolupráci s obcemi. „Vláda v tuto chvíli odmítá podporu družstevnímu bydlení, jedinou cestu tak vidíme právě ve spolupráci s obcemi. To je jediná možná varianta, jak se mohou dostat méně příjmové skupiny a mladé rodiny k bydlení,“ uzavírá Martin Kroh.
eFórumBD 2020 je druhý ročník setkání předsedů a ředitelů velkých bytových družstev, která společně spravují milion bytů v České republice. Poprvé se bude konat ve dnech 3. a 4. listopadu 2020 formou vzdáleného připojení v reakci na současná proticovidová opatření.
Spoluorganizátory konference jsou také Svaz českých a moravských bytových družstev, Družstevní marketingové sdružení Česká republika a Sdružení nájemníků České republiky.
29. září 2020
Bytová družstva čekají změny – řešit budou covid i legislativu
Klíčové téma obyvatel českých měst – problematika bydlení a družstevní výstavby a správy – právě to bude hlavním tématem předsedů největších bytových družstev v České republice, kteří se začátkem listopadu sejdou v Praze. Ve dnech 3.- 5. listopadu 2020 totiž pořádá Česká společnost pro bydlení konferenci FÓRUM BD 2020. Družstva pokrývají třetinu bytového fondu České republiky a vlastní nebo spravují milion bytů u nás.
Hlavními tématy odborníků bude pandemie Koronaviru a její dopady na bydlení a správu domů, snížení emisí pro oblast bydlení v rámci nových nařízení EU a nové fenomény v bydlení. „Pandemie se dotkla samozřejmě i správy družstevních domů. Museli jsme a musíme řešit řadu změn, které dosud nebyly potřeba. Například přístupový systém do domů, nebo bytu v případě havárie, když je tam pozitivní obyvatel nebo nedostatečné online připojení v rámci nového fenoménu homeoffice. Budeme se ale také zabývat tím, jak stavět další byty pro lidi ve městech, kteří nemají možnost nebo nechtějí si vzít hypotéku a také řešit zastaralé technické zázemí mnoha domů. Bude toho hodně,“ upřesňuje Martin Kroh, předseda České společnosti pro bydlení.
Spoluorganizátory konference jsou také Svaz českých a moravských bytových družstev, Družstevní marketingové sdružení Česká republika a Sdružení nájemníků České republiky.
Organizátoři připravují společnou tiskovou konferenci na 14. října 2020, čas a místo upřesníme.